image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Časté otázky > Jakou značku tepelného čerpadla vybrat?

Jakou značku tepelného čerpadla vybrat?Existuje nepřeberné množství tepelných čerpadel. My chceme pro naše zákazníky opravdu to nejlepší. Proto u nás naleznete tepelná čerpadla značky Daikin. Dle našich průzkumů se totiž jedná o nejlepší čerpadla v poměru cena/výkon/kvalita. Na našem trhu ale nalezneme mnoho dalších značek, např. Panasonic, Mitsubishi, LG, Alpha Innotec, Samsung, IVT a mnoho dalších.

V následujícím článku se vám pokusíme tyto značky alespoň ve zkratce představit a pomoci vám zorientovat se v široké nabídce tepelných čerpadel. Na začátku je důležité zmínit, že nejdražší neznamená ihned také to nejlepší. Při výběru se zaměřujte spíše ověřenou značkou velkých nadnárodních výrobců.

Vzhledem k nepřebernému množství tepelných čerpadle, bude nejlepší pomocníkem při výběru vědět čemu se vyhnout a co důležitého vědět o konstrukci.

Největším nešvarem jsou z našeho pohledu firmy, které zakoupí venkovní jednotku známého výrobce, například Toshiba, Mitsubishi a podobně, k této jednotce následně přiřadí svou vlastní vnitřní jednotku. Toto tepelné čerpadlo pak vydávají za vlastní produkt, a nebo za produkt toho výrobce, kterému patří venkovní jednotka. Podobné firmy tvoří bohužel poměrně velkou část našeho trhu, takže pokud si při čtení tohoto článku říkáte, že vám se taková věc určitě stát nemůže, věřte, že riziko je velké. Mluvíme zde o firmách investujících velké peníze do propagace produktů, které nějakým způsobem fungují. Nejsmutnějším faktem je, že mají tisíce zákazníků, kteří jsou do jisté míry vlastně spokojení. Proč? Protože jako laici nemají sebemenší šanci poznat, s jakou účinností pracuje namontovaný systém a jakou životnost bude mít. Mnoho lidí tak žije v domnění, že počáteční investice v řádech sta tisíců je dobře investovanou částkou. Už jim ale uniká, že jejich čerpadlo, které je vydáváno za české, ačkoli na našem trhu žádné ryze české čerpadlo v současné době neexistuje, má kratší životnost, cca 12 let oproti 20. A že účinnost je o 10-20% nižší, než jim prodejce nasliboval.

Co se týče konstrukcí tepelných čerpadel, začněme konstrukcí tepelného čerpadla vzduch-voda. V dnešní době se na trhu setkáváme především se třemi variantami těchto tepelných čerpadel. Splitová, hydrosplitová a monobloková. Hlavním rozdílem mezi uvedenými typy je místo, kde probíhá předání tepla do vody, zda ve venkovní jednotce a nebo ve vnitřní jednotce tepelného čerpadla. Pokud totiž probíhá toto předání tepla do topné vody ve venkovní jednotce, znamená to, že při závadě hrozí její zamrznutí a nevratné poškození tepelného čerpadla.

Splitová tepelná čerpadla vzduch-voda, jedná se o typ čerpadel, který doporučujeme téměř všem zákazníkům. Pouze u tohoto typu tepelných čerpadel vzduch-voda totiž dochází k předání tepla ve vnitřní jednotce, a topná voda tak není vyvedena mimo dům. Nejlepší značky prodávající tento typ jsou Daikin, Panasonic a Mitsubishi.

Hydrosplitová tepelná čerpadla vzduch-voda jsou tepelná čerpadla vzduch - voda, která stejně jako splitová mají vnitřní a venkovní jednotku. Avšak tyto oddělené jednotky jsou propojeny topnou vodou, Ta se tedy v tomto případě dostává mimo dům a při závadě hrozí její zamrznutí. Zlomek produktů však nabízí v této variantě různé technické výhody, které za určitých podmínek mohou hovořit pro pořízení „Hydrosplitu“. Prémiové značky v tomto segmentu nabízí vysokou výstupní teplotu vody až 70°C a extrémně nízkou hlučnost. Nejlepší značky prodávající tento typ jsou Daikin a Alpha Innotec.

Monobloková tepelná čerpadla vzduch – voda jsou taková čerpadla, která mají pouze venkovní jednotku a vnitřní jednotku nahrazuje ovládání velikosti většího termostatu. Tento typ nijak neskrývá svou hlavní nevýhodu, kterou je vyvedení vody mimo dům. Naopak výhodou těchto tepelných čerpadel bývá zpravidla nižší pořizovací cena.

Závěrem bychom rádi zmínili tepelná čerpadla země-voda. V tomto segmentu vyrábí kvalitní stroje například IVT. V našem regionu, resp. v našich podnebních podmínkách je však velikým otazníkem, zdali se pořízení tepelného čerpadla země-voda vůbec vyplatí.

Vyberte si tepelné čerpadlo