image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Časté otázky > Jaký objekt bude tepelné čerpadlo vytápět?

Jaký objekt bude tepelné čerpadlo vytápět?Umístění tepelného čerpadla hraje jednu z nejdůležitějších rolí při jeho výběru. Je zřejmé, že jiné tepelné čerpadlo bude potřeba pro novostavbu menších rozměrů a jiné pro starý velký dům. Každý z objektů má totiž jinou tepelnou ztrátu, na základě níž se určuje, jak výkonné čerpadlo bude zapotřebí.

Rodinný dům

Máte-li okolo svého domu velký rozlehlý pozemek, na němž neplánujete sázet stromy ani nic stavět, je vhodné zvolit tepelné čerpadlo země-voda. Přičemž je teplo odebíráno ze země pomocí ne příliš hluboko umístěných trubek. Výhodou tohoto typu jsou nízké vstupní náklady a relativně snadná instalace. Nevýhodu ovšem přináší v potřebě velkého pozemku, na kterém nesmíte nic postavit ani zasadit.

Rozeznáváme ještě jeden typ tepelného čerpadla země-voda, a to takové, které čerpá teplo z půdy pomocí hlubokého vrtu. V tomto případě tedy není zapotřebí velikého pozemku, nicméně většinou je zapotřebí vyvrtat do velké hloubky anebo udělat více vrtů, čímž rostou vstupní náklady.

Jste-li majitelem novostavby, nebo se teprve rozhodujete pro stavbu nového domu, bude pro vás nejspíše tou nejlepší volbou tepelné čerpadlo typu vzduch-voda. Jeho velkou výhodou je velice snadná instalace a nízké vstupní náklady.

Byt/kancelář

Možná vás překvapí, že tepelná čerpadla je možné využívat také k vytápění bytu. Pro jednotlivé bytové jednotky se jako ideální řešení jeví tepelné čerpadlo vzduch-vzduch (klimatizace). Jedná se vlastně o klimatizace, které jsou doplněny o reverzní chod k chlazení. Důvodů, proč si zvolit jako způsob vytápění bytu právě tepelné čerpadlo je několik. Za všechny zmíníme zejména snadnou instalaci, dlouhou životnost a možnost jím náš byt chladit během horkých letních dnů.

Vyberte si tepelné čerpadlo