image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Časté otázky > Tipy, jak vybrat tu nejlepší klimatizaci

Tipy, jak vybrat tu nejlepší klimatizaciAť už jsme doma, v zaměstnání nebo třeba v obchodě, všude se chceme cítit dobře. To se nám podaří pouze v případě, že teplota dané místnosti bude na takové výši, která je pro nás příjemná. Maximální spokojenosti můžeme dosáhnout pomocí klimatizací. Těch je v dnešní době na trhu obrovské množství. Abyste se v tak široké nabídce vyznali a vybrali si pro sebe tu nejlepší variantu, přinášíme vám několik užitečných tipů, jak na to.

Umístění klimatizace

Jedním ze základních parametrů, podle kterých se budete při výběru klimatizace řídit, je to, v jak velkém prostoru bude klimatizace umístěna. Je zřejmé, že jinou klimatizaci zvolíte do malého bytu, jinou do velkého slunného domu, jinou použijete v kanceláři. I zde platí to, že čím větší prostor, tím vyšší výkon musí klimatizace mít. Obecně se dá říci, že na 25m3 je zapotřebí 1kW výkonu. Důležitým faktorem je také to, zdali budete klimatizovat trvale nebo dlouhodobě obývaný dům či byt, nebo třeba jen chatu, v níž trávíte málo času. Pro dlouhodobě obývané prostory rozhodně doporučujeme splitové klimatizace. Pro menší byt nám postačí běžné splitové klimatizace. Pořizujete-li ale klimatizaci do velkého bytu nebo rodinného domu, doporučujeme zvolit multisplitovou klimatizaci. Pro občasné klimatizování např. chaty můžeme zvolit mobilní klimatizaci, příp. splitovou s jednou vnitřní jednotkou a nižším výkonem.

Další důležitou roli hrají samozřejmě kromě velikosti prostoru také další parametry, např. velká okna, umístění bytu, množství elektrických spotřebičů v daném prostoru apod.

Provedení split a multisplit

V závislosti na velikosti klimatizovaného prostoru si můžeme vybrat ze dvou provedení klimatizací. Jedná se o split a multisplit. Splitové klimatizace jsou takové, které jsou tvořeny jednou venkovní a jednou vnitřní jednotkou. Jsou tedy vhodné na chlazení jedné místnosti nebo menšího bytu. Oproti tomu multisplitové provedení klimatizací nám umožňuje mít k jedné venkovní jednotce připojeno až 5 vnitřních jednotek. Díky tomu dokáží ochladit více místností. Jsou tedy vhodné pro velké byty, domy a další objekty.

Spotřeba a provozní náklady

Spotřeba a s ní spojené provozní náklady hrají bezesporu tu nejdůležitější roli při výběru klimatizace. Obecně lze říci, že čím levnější klimatizace, tím bude její spotřeba elektrické energie vyšší. Naopak moderní klimatizace mají dnes díky méně hlučným a menším kompresorům mnohem menší spotřebu a díky novému typu chladiva jsou ekologičtější. Chcete-li tedy během užívání klimatizace ušetřit ne zrovna málo peněz, zainvestujte zpočátku vyšší částku. Rozhodně nebudete litovat.

Všechny moderní klimatizace jsou doplněny o funkci vytápění. Z tohoto důvodu jsou klimatizace označovány pojmem tepelná čerpadla vzduch – vzduch. Klimatizace umožňují vytápět prostory tím nejúčinnějším možným způsobem. Tím se z nich tedy stává zařízení, které můžete jakkoli využívat po celý rok. V letních měsících vás ochrání před horkem, v zimě vám pak klimatizace opravdu úsporně vytopí požadované prostory.

Vyberte si klimatizaci