image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Časté otázky > Jaká je životnost tepelného čerpadla?

Jaká je životnost tepelného čerpadla?Pořídíte-li si tepelné čerpadlo, čeká vás ne příliš malá investice. Proto je tedy zcela zřejmé, že vás bude zajímat životnost jednotlivých částí. Tepelné čerpadlo jako takové má jen několik málo pohyblivých částí, u nichž hrozí během provozu poškození. Jedná se o přepínací ventily, oběhová čerpadla, expanzní ventil a kompresor. Ten je srdcem celého topného systému. Není tedy divu, že jeho životnost nás zajímá nejvíce. U tepelných čerpadel země-voda je životnost kompresoru více než 20 let. Oproti tomu u čerpadla typu vzduch-voda je životnost kompresoru o cca 15% kratší. Je to dáno tím, že v případě čerpadla vzduch-voda je kompresor vystaven větším teplotním výkyvům, které způsobují vyšší výkon a častější spínání.

Teplotní výkyvy ovšem nejsou jediným faktorem ovlivňující životnost kompresoru. Důležitým faktorem je také správné řízení celého topného systému. Snížíme-li počet startů kompresoru, budeme mu tím prodlužovat jeho životnost. Dosáhnout toho lze např. pomocí invertoru.

Důležitý je samozřejmě také pravidelný servis a údržba. Součástí topné soustavy je totiž chladivo, které může zkontrolovat pouze odborný technik. Proto si už při výběru tepelného čerpadla sjednejte svého servisního technika, ideálně přímo toho, který vám tepelné čerpadlo instaluje.

Tepelné čerpadlo představuje velkou investici na několik desítek let. Proto je jeho výběr opravdu nesmírně důležitý. Máte-li jakékoli dotazy, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme.

Vyberte si tepelné čerpadlo